×

Jaunumi

Ahmeds Rakaba:”Man ir jāizdara kaut kas tāds, ko pēc manis neviens nespēs atkārtot!”

Ghetto Football

Matīss Babris

7. augusts, 15:58

Interviju sērijā, kurā iepazīstinām jūs ar ielu futbola kultūru, šoreiz aprunājāmies ar tiešām unikālu un ļoti kreatīvu spēlētāju - Ahmeds Rakaba! Puisis no Lībjas, kurš ir iedzīvojies Vācijā un nu ir ieguvis sev lielu respektu ielu futbolistu vidū. Viņš mums pastāstīja par savu redzējumu uz ielu futbolu un padalījās ar idejām, kā gūt iedvesmu jauniem trikiem!

Ja tev būtu jāstāds sevi priekšā, kā tu to darītu pāris teikumos?

Mani sauc Ahmeds Rakaba un es esmu no Lībijas, Ziemeļāfrikā. Es spēlēju ielu futbolu un taisu trikus kopš 2005. gada. Esmu arī telpu futbolists. Es spēlēju ielu futbolu, jo man patīk, kad cilvēki skatās un novērtē tavu sniegumu. Man patīk taisīt trikus, radīt cilvēkos prieku, man patīk spēlēt brīvi un improvizēt!

 

Kāpēc tev patīk ielu futbols?

Ielu futbols ir kaut kas skaists, tu spēlē bez trenera, tev jāmāca un jātrenē pašam sevi, tev jādara viss, lai tava komanda uzvarētu un skatītāji būtu priecīgi!

 

Tu sevi vairāk uzskati par ielu futbolistu vai pannas spēlētāju?

Esmu ielu futbolists. Ar pannu es sāku nodarboties tikai 2018. gadā.

 

Tu piedalījies 2019. gada Eiropas Panna Čempionātā Rīgā un uzvarēji. Tas bija tavs pirmais oficiālais turnīrs! Kas bija tava panākumu atslēga? Kāpēc tu uzvarēji?

Oficiālie turnīri man vienmēr ir ļoti svarīgi! Esmu nesen ieradies Eiropā, neviens mani nezināja, man vajadzēja parādīt sevi un uzvarēt! Es zinu uz ko esmu spējīgs un es zināju, ka es varu uzvarēt. Eiropas Čempionāts ir liels un svarīgs turnīrs, visi ierodas, lai uzvarētu par katru cenu. Es par šo tēmu jau kaut kad iepriekš esmu rakstījis - ja man būs iespēja izmest pannu pretiniekam, tad es to darīšu, bet visi spēlētāji mani ļoti labi pazīst, tāpēc spēlē pret mani ļoti uzmanīgi un tur kājas kopā. Tādēl, stratēģiski, es gūstu vārtus, jo, kad esmu vadībā 2-0, viņi vēlas iegūt bumbu un atspēlēties, tādēļ viņi sāk vairāk riskēt un mēģina man to atņemt un tas rada man iespējas izmest bumbu viņiem starp kājām. Esmu telpu futbolists, es zinu kā gūt vārtus, tādēļ es izmantoju šo stratēģiju. Nīderlandē bija pannas turnīrs bez vārtiem, es izmetu pannas diviem labiem spēlētājiem, bet, ja būtu vārti, es to izdarītu vēl vieglāk.

 

Tu esi arī lielisks telpu futbolists, kādi ir tavi lielāki sasniegumi un ko tu domā sasniegt turpmāk?

Esmu Vācijas čempions un MVP. Tagad es tiešām koncentrējos telpu futbolam, jo tā ir skaista spēle un tajā var darīt daudzas lietas - izmest pannu, spēlēt komandas labā, apspēlēt pretiniekus, utt. Tā ir sarežģīta spēle, tev ir jāzina kā kustēties, kur piespēlēt bumbu, kad apspēlēt pretinieku, kad skriet uzbrukumā, kad palīzēt aizsardzībā. Ļoti daudziem ielu futbolistiem un pannas spēlētājiem šī ir pārāk sarežģīta spēle, viņi to nesaprot. Ja tu nesaproti taktiku, lai cik labs tu būtu individuāli, tu nevari spēlēt telpu futbolu. Man ļoti patīk situācijas, kad mums ir nepieciešams kaut ko pamainīt spēlē un jāgūst vārti. Tad treneris pienāk pie manis un saka: “Hei, Rakaba, tu ej uz kreiso pusi un pārējie aizies uz labo.” Viņi mani atstāj 1 pret 1 situācijās ar pretinieku, es zinu, ka es varu apspēlēt pretinieku un sliktākajā gadījuma bumba izripos autā vai arī mans komandas biedrs piesegs mani. Nākamgad Vācijā būs telpu futbola bundeslīga, tādēļ es trenējos, lai es būtu labākais, kad tā sāksies!

 

Tev ir unikāls spēles stils. Kur tu gūsti iedvesmu jauniem trikiem un pannām?

Ronaldinju, vecīt! I skatījos kā viņš spēlē un mēģināju atkārtot to, ko viņš darīja, bet man ar to nepietika, tādēļ sāku darīt to, ko dara Ronaldinju, bet citādāk - viņš taisa AKKA uz ārpusi, es mēģinu taisīt AKKA uz iekšpusi. Ronaldo taisa stepoverus uz priekšu, es mēģinu to darīt uz atpakaļu. Es cenšos darīt jaunas un sarežģītas lietas, kuras neviens cits nav vēl mēģinājis. Es sev saku:”Man ir jāizdara kaut kas tāds, ko pēc manis neviens nespēs atkārtot!” Kā arī esmu ļoti atbrīvots uz laukuma, es improvizēju, es specifiski nedomāju, ko es darīšu dažādās situācijās. Uz ielām, kad es spēlējos ar bumbu un taisu groundmoves, man kāds prasa, lai es atkārtoju kaut ko, ko uztaisīju pirms īsa brīža, es to nevaru, jo vienkārši par to nedomāju, esmu brīvs un improvizēju. Mans stils ir unikāls, jo esmu spontāns.

 

Kāds ir tavs mīļākais triks vai māņu kustība?

Man patīk ļoti daudzi triki, bet ja jautā par pannām, tad man patīk pannas, kurās izmantoju celi. No trikiem man mīļākais ir mans T-krekla triks, kur es ar papēdi uzceļu bumbu augšā un paslēpju zem krekla.

 

Kas ir tavas dzīves paraugs un kāpēc?

Es cenšos darīt to, ko pravietis Muhameds reiz ir darījis. Tas ir no manas reliģijas. Es nelietoju alkoholu, nesmēķēju, nemeloju, esmu draudzīgs un cenšos palīdzēt cilvēkiem.

 

Pastāsti par mūzikas ietekmi uz tavu spēles stilu!

Man patīk old school Hip Hops, breakdance mūzika, popping, afro. Es kļūstu traks, kads dzirdu šāda veida mūziku, piemēram, Eminem.

 

Kādi ir tavi mīļākie ielu futbola apavi?

Man nerūp ne kādi apavi, ne bumba! Tu man vari iedot jebkādus apavus un es tajos spēlēšu. Tu man vari iedot jebkādu bumbu, man vienalga. Kad es biju mazs, es spēlēju bez apaviem. Tikai vēlāk es iemācījos spēlēt ar apaviem. Mana komanda bieži iesmej par mani, jo es spēlēju ar jebko, kas ir uzvilkts man kājās. Viss, kas man ir vajadzīgs - kurpes ar plakanu zoli, tas arī viss.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by RAKABA (@ahmedrakaba) on

 

Vai, tavuprāt, jaunajiem futbolistiem no akadēmijām un futbola klubiem būtu jāspēlē uz ielām? Kāpēc?

Jā! Ielas tevī attīsta spēku un raksturu. Uz ielas tu vari darīt, ko tu vēlies, tu vari būt brīvs un izteikt sevi! Agrāk vācu spēlētāji bija kā mašīnas un visu darīja pēc instrukcijas 1, 2, 3. Bet Brazīlijā, Beļģijā un citās valstīs spēlētāji ir pārliecināti un droši apspēlē 1 pret 1. Bet tagad kļūst labāk, sak parādīties spēlētāji, kas var uzņemties spēli 1 pret 1. Piemēram, Union Berlin komanda man lūdz vadīt viņu bērniem treniņus un mācīt kā apspēlēt 1 pret 1. Manuprāt, tas tā nedarbojas, viņiem ir jāiet spēlēt uz ielām!

 

Izveido perfekto ielu futbola Frankenšteina briesmoni. Kurus spēlētājus un kādi īpašību dēļ tu izvēlētos? 

Es paturēšu savu (RAKABA) spēles stilu.

Ātrums, veiklība - Leamssi.

Ķermeņa kustības, lokanība - Ėdvard van Gils.

Kustība uz laukuma, piespēles un vārtu gūšana - Issy Hitman.

Drēbes un stils - Sean Garnier

Piedūrieni un triki - Soufiane Bencok

Neviens nespētu apturēt šādu spēlētāju!

 

Kā tu pelni iztikai? Vai ielu futbols ir vienīgais peļņas avots?

Nē, nē, es strādāju Adidas veikalā, sūtu drēbes, spēlēju telpu futbolu un uzstājos ar pannas un frīstaila šoviem.

 

Pastāsti par kādu no saviem šoviem.

Bija viens šovs, kas tika veltīts lībiešiem un kad es tur ierados, visā pilsētā bija manas bildes, cilvēki gaidīja pie manas viesnīcas un lidostā, lai nobildētos ar mani. Pēc šova es pavadīju 2 stundas vienkārši smaidot un pozējot fotogrāfijām ar faniem. Tur bija kādi 3000 cilveki. Man tas ļoti patika! Es dzīvoju pēc principa, ja es spēju cilvekam kaut ko dot, tad es nekādā gadījumā neatteikšu! Viņi pajautāja nobildēties, protams, ka es varu tur pastāvēt un smaidīt fotogrāfijām, man tas nav grūti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by RAKABA (@ahmedrakaba) on

 

Ko tu ieteiktu jaunajiem spēlētājiem, kas sāk spēlēt uz ielām?

Ielu futbols, futbols vai vēl kas cits - ja tu smagi strādāsi, tu sasniegsi to, ko vēlies! Piemēram, ja pēc 2 nedēļām ir eksāmens un es tagad sākšu mācīties, bet cits sāks mācīties tikai dienu pirms eksāmena, kambūs labāks rezultāts? Man! Ja tava komanda trenējas vienreiz nedēļā, bet mana komanda trenējas pieca reizes nedēļā un, iespējams, tava komanda ir spēcīga, bet mēs otrajā puslaikā uzvarēsim, jo jūsu komanda būs nogurusi. Visiem jauniešiem - ticiet un mēģiniet! Nekad nepadodieties un turpiniet mēģināt! Kad kāds saka “Nē”, jums jāsaka “Jā”! Es uz ielām spēlēju 4-5 stundas katru dienu, ir pat reizes, kad spēlēju līdz 2 naktī. Loģiski, ka es kļūšu labāks, ja spēlēšu vairāk!